Full Governor Information and Interests

Governor Category of Governor Appointed by Date first appointed as Governor Term of Office/ Date Current Term Ends Date Office Terminated Offices held % meetings attended during 2015/16 Relevant business / pecuniary interests
Rev Andrew Attwood Associate Governing Board 2010 N/A       None
Mrs Rebecca Augustus Co-opted Governing Board 2015 4 years
Nov 2019
    80% None
Mr Darren Barrow Head Teacher N/A N/A N/A     100% None
Mrs Anne Brough Associate Governing Board 2013 4 years
Jan 2019
    67% Spouse employed by school
Ms Ruth Cooper Parent Parents and Carers 2016 tbc        
Mrs Patricia Coopey Co-opted Governing Board 2011 4 years
Jan 2019
  Vice-chair of Governors, Chair of Performance and Standards Committee 89% None
Mrs Beth Cordrey Co-opted Governing Board 2016 4 years
Jan 2020
    100% None
Miss Katie Harrison Staff Staff 2015 4 years
Feb 2019
    100% None
Mr Trevor Martin Co-opted Governing Board 2003 4 years
Jan 2019
  Chair of Governors 100% None
Mr Daryl Molyneux Co-opted Governing Board 2015 4 years
Nov 2019
    100% None
Mr Richard Owen Parent Parents and Carers 2016 tbc        

Ex-Members of the Governor Body

Governor Category of Governor Appointed by Date first appointed as Governor Term of Office/ Date Current Term Ends Date Office Terminated Offices held % meetings attended during 2015/16 Relevant business / pecuniary interests
Mrs Helen Brown Parent Parents and Carers 2013 4 years
Sep 2017
2016   100% None
Mrs Antonia Derrick Parent Parents and Carers 2012 4 years
Oct 2016
2016   100% None
Mrs Sandra Kettle Co-opted Governing Board 2009 4 years
Jan 2019
January 2017   44% None
Mrs Rachel Killian Co-opted Governing Board 2014 4 years
Jan 2019
    78% None
Mr John Whitehouse Local Authority Local Authority 2003 4 years
Aug 2016
July 2016 Chair of Resources Committee 89% Daughter employed by school; Conrad Pope Electrical Services Ltd – daughter’s partner is sole proprietor